КИРИЛОМЕТОДИЕВЦИ ОТБЕЛЯЗАХА СВОЯ ПАТРОНЕН ПРАЗНИК

patronen-praznikЖива е традицията на 11 май да сведем глави пред святото дело на Светите равноапостоли Кирил и Методий. Този ден не е само поредният празник българския православен календар. Той е общобългарски празник на просветата, ден  на почит пред  делото на Светите братя.
На този ден най-голямото основно училище „Св. Кирил и Методий“  чества своя патронен празник. Той започна  с тържествен ритуал пред барелефа на Светиите  във фоайето на училището.  Госпожа Янкова, директор на училището, поздрави всички със светлия празник и представи гостите на тържеството. Кратки приветствия поднесоха директорът на партньорско училище „ Кирил Христов“ от  Стара Загора, експерт Ани Димитрова, която поднесе цветя от името на кмета на Община Кърджали. В церемонията участваха малките гвардейци, които поднесоха венец . Тържествен караул имаше през целия празничен ден, на почит пред барелефа на Патроните на училище заставаха най-добрите ученици от начален етап- отличници в учението и спорта.
Кулминация в дейностите, посветени на патронния празник на училището, беше тържественият концерт  в залата на театър „Димитър Димов“, на който учениците от начален и среден етап на обучение показаха колко са талантливи и как умеят да се забавляват. Чрез стихотворения, музика, песни и танци участниците  изразиха не само почитта си към Равноапостолите, но и доказаха, че достойно носят тяхното  име. След вълнуващите думи на водещите прочувствено слово произнесе директорът на училището г-жа Янкова. Тя каза, че делото на Светите братя Кирил и Методий не се побира в рамките на една епоха. Азбуката, създадена от тях  е уникална, защото приобщава славянския народ към европейските народи, но и в същото време помага да се запази самобитността му, да се предпази от чуждото културно, езиково и политическо влияние. Делото на Кирил и Методий е уникално, чрез знанието и науката то променя духовната история на цялото славянство, на цяла Европа и света. Ние трябва да се гордеем, че сме наследници на това грандиозно дело.  Още повече , че тази година се честват 1130 год от началото на разпространението на славянската писменост в България от Светите ученици на двамата братя.  Всичко започва от ученическия чин, от класната стая, от същото онова „аз, буки, веди…“. Само този, който се катери по стръмните пътеки на науката и знанието , достига до сияйните им  върхове. „Гордея се, че нашето училище носи достойно името на първоапостолите,- каза още госпожа Янкова,- гордея се, че нашите ученици с таланта си и стремежа си към учение и себедоказване  с достойнство се наричат кирилометодиевци“.
Последваха поздравителни адреси от заместник –министъра на МОН, г-н Диян  Стаматов, от Областния управител на Област Кърджали, от Фондация „Дарби“, от Тракийското дружество в гр. Кърджали, от синдикални организации,  от професионални гимназии , партньори на ОУ „ Св. Св. Кирил и Методий“ .  Цветята  и поздравителните адреси зарадваха всички, защото те са знак за приятелство и висока оценка за труда на учениците и учителите от ОУ ”Св. Св. Кирил и Методий”.
По традиция на този ден се излъчват няколко номинации на заслужили учители и общественици с принос в издигането на престижа на училището. За „Почетен родител“ бе наградена г-жа Радостина Боева, майка на ученик от II „А“ клас, която сподели, че вярва че с общи усилия ще успеем да възпитаме нашите деца като успешни граждани на България и Европа.
Като „Почетен общественик“ бе отличена г-жа Гроздена Терзиева, диригент на детския хор за черковнославянски песнопения „Ангелски гласчета“, за безвъзмездната и дългогодишна работа с малките певци. С много вълнение госпожа Терзиева благодари за възможността, която и се дава да работи с децата, много талантливи и изпълнени с вяра в собствените си сили. Тя се обърна и към тях, като им благодари и им пожела да дерзаят в своята вяра и бъдеще.
За „Почетен учител“ под заслужените аплодисменти на всички бе обявена началната учителка Димитрина Джелепова. Тя прие тази награда с благодарност  и като признание за нейните 46 год труд, отдаден на децата. Тя сподели, че един учител се изгражда цял живот когато усеща подкрепата на ръководството, на родителите, колегите и най-вече  обичта на децата. Тези неща тя е имала през целия си професионален живот.
Традиционно в навечерието на празника децата се надпреварват да показват своите умения и успехи. А празникът е ден на равносметка и награди. Пред публиката г-жа Янкова обяви победителите в ученическия конкурс за литературно творчество „Език свещен на моите деди“. В конкурса участваха 58 ученици от първи до седми клас. По изключение бе дадена една специална награда- на II „а“ клас за най-добър литературен екип . Училищното ръководство награждава второкласниците на г-жа Делчева и г=жа Джелепова с екскурзия до София , за да посетят  Националната библиотека  „Кирил и Методий“. Бяха обявени наградите и за първо, второ и трето място в конкурса за учениците от начален и среден курс.
Какво е животът на българина без песни и танци? Те го съпътстват  в радост и в болка, в празник и в делник. Специфични, уникални, красиви, жизнерадостни,  истински и вълнуващи. Такива те бяха и като част от празничния концерт в  изпълненията на учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ . След училищните песни и рецитала, посветен на значението и скритите послания на кирилометодиевската азбука, децата пяха, танцуваха и увлякоха публиката със своето настроение и непосредственост. Празникът стана неповторим, пъстър и цветен с изпълненията на малките актьори, певци и танцьори. Възхищение предизвикаха изпълненията на учениците.  Аплодисментите на публиката бе заслужената награда за участниците, всеки един от които даде своя принос за отбелязването на този вдъхновяващ ден.