Поредна награда за кирилометодиевци

Стана традиция всяка година учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали да участват в  Областния кръг на Международния конкурс за детска рисунка „С очите си видях бедата“, организиран от Дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Конкурсът е включен в националния календар за извънучилищните дейности на МОН. Задача на конкурса е децата и учениците да пресъздадат със средствата на изобразителното изкуство познанията си за бедствията в световен мащаб, способите за защита и самозащита. Тази година са представени 391 рисунки от област Кърджали.
С голямо желание в конкурса участват и най-малките художници от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали. В първа възрастова група III място спечели ученичката от II “A” клас Дилек Салиф.
Грамота и награда бяха връчени лично от  директора на РДПБЗН гр. Кърджали Комисар Заимов. Той  пожела на всички участници здраве и още по-големи успехи.
Ръководството на училището поздравява Дилек  за усърдието и положеното старание.

„БУКВИЧКИ РОДНИ, ПОЗНАТИ…“

По случай празника на българската писменост, просвета и култура 24 май, учениците от III„А“ клас при ОУ „Св. св. Кирил и Методий “  гр. Кърджали се включиха в онлайн конкурс по краснопис „Родолюбие с букви, палитра и глас“, организиран от Историческия музей в Асеновград и Studio RE. Темата на третото издание на конкурса е „24 май – пиши красиво“!
Учителите на класа, Николина Делчева и Миглена Рушанова заедно с подкрепата на родителите, се включиха с голямо желание в родолюбивата инициатива. Третокласниците се надпреварваха в най-красивия ръкописен препис  на едно от трите популярни стихотворения:
„Аз съм българче“ на  Иван Вазов, „Високи сини планини“ на  Младен Исаев и „Букви“  на Цветан Ангелов.
Всички участници се стараеха да препишат възможно най-красиво и четливо избрания текст и да спазват правописните и пунктуационни правила. Най-добрите преписи ще бъдат оценени и наградени от специално жури.

Честит 24 май!

Училищното ръководство Ви поздравява с предстоящия Празник – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.                                       Пожелавамe Ви здраве и много енергия, за да продължите своето достойно дело в името на българщината, на националното ни достойнство и идентичност!

II място за петокласничката Ъшъл

За шеста поредна година Общинският детски комплекс гр. Кърджали и фирма Глобал Нет” организираха  Областен конкурс за детска рисунка „Бъдещето през моите очи”.
Целта на конкурса е да открива, популяризира и подпомага развитието на детския талант в областта на изобразителното изкуство и да стимулира децата за творческа изява. Темата „Бъдещето през моите очи” дава възможност на малките художници да разгърнат своето въображение и мечти, като направят творческа интерпретация във всички възможни посоки – семейство, приятелство, добротворчество, природа, архитектура, градове на бъдещето, високи технологии,  превозни средства, космос и др.
От ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали  бе наградена с грамота и специална награда за II място ученичката от V”a” клас Ъшъл Феим, с ръководител Веска Митева.
Наградите са осигурени от фирма „Глобал Нет“.

Ваня отново в челната тройка

Призови места от Първи Национален онлайн детски фолклорен конкурс „Весел Чичопей“ организиран от НЧ „Иван Вазов-1893“ в село Първомайци, Великотърновска област. Конкурса е създаден с цел популяризиране на народните песни, танци, носии и обичаи сред малките деца и подрастващите. Ученичката Иванка Боянова от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали  се класира на трето място във втора възрастова група за индивидуално изпълнение на народни песни. Ваня е и една от танцьорките в наградената танцова група. Успеха си дължи момичето на голямата любов, с която е закърмена към българската народна песен и танц.
Във време на трудна обстановка Иванка и децата от групата с желание и постоянство работиха и заслужено си получиха наградите за своя труд. Любовта към българската народна песен и българските народни танци е движеща сила на младите танцьори и певци.

Мобилност за иновации и добри практики по НП “Иновации в действие”

На 12.05 и 13.05.2021 г. в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали се реализира мобилност за обмен на успешни иновативни практики по Национална програма „Иновации в действие“.
Целите на програмата са свързани с подкрепа за създаване на култура на иновациите в училищата в страната, за креативно мислене, нововъведения в полза на развитието и постиженията на учениците като се създават условия на педагогическите специалисти да анализират, да експериментират чрез пряк обмен и популяризиране на своите иновативни практики и продукти.
Основната цел на училищната иновация е да се повиши качеството на образователния процес, посредством иновативни педагогически методи, компетентностен подход, проектно-базираното обучение и използване на дигитални средства и информационни технологии в обучението. Сътрудничеството се проведе между иновативните училища ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали, СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Смолян и ОУ „Кирил Христов“ гр. Стара Загора. Гости на форума бяха Ангелина Костова – началник отдел „ОМДК“, Али Хасан, старши експерт по природни науки и екология от РУО-Кърджали, родители, учители и ученици.
 С много емоции, талант и знания домакините представиха пред гостите  иновативни  уроци, в които бе онагледена на практика  успешната работа по проект „Иновативно училище“.
II aклас с бинарен урок по математика и околен свят на тема: „Антарктида“ и в V “а“ клас интердисциплинарен урок по география и икономика, човекът и природата, информационни технологии, музика, изобразително изкуство на тема: „Пътешествие из природните зони на Африка“.
Игровият метод и работа в екип са едни от най-често използваните и най-интригуващите за учениците методи на обучение. Чрез тях те  се забавляват докато учат и учат докато се забавляват.
Важно е не само усвояване на учебното съдържание, а и усвояване на способи и начини на поведение. Учениците придобиват способности да  анализират и обобщават, да вземат правилни решения, да бъдат съобразителни, адаптивни и креативни.
Домакините представиха на гостите успешната работа по  Национална програма „Иновации в действие“ и в неформална обстановка и преки разговори учителите от трите училища споделиха  опита и впечатленията си от своята работата  в областта на иновациите.
 Директорите на гостуващите училища изразиха благодарност за споделените успешни практики.
Мобилността бе закрита с кратка музикална програма и изпълнение на танцовата формация към ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали – „Весело хорце“.
  Екипите си тръгнаха заредени с много идеи, положителни емоции и желание за реализиране на допълнителни бъдещи съвместни дейности.

Има още

11май-Ден на Светите братя Кирил и Методий

Днес учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали отбелязаха своя патронен празник. С цветя, песни, стихове, танци и  рисунки децата от начален етап славиха паметта на светите ни отци.
На новооткритата лятна сцена на училището прозвучаха възторжени стихове и песни в прослава на азбуката, родната реч и делото на двамата първоапостоли. Момичетата от танцова формация „Весело хорце“ зарадваха всички с чудесното си изпълнение!
Директорът на училището г-жа М. Пеева поздрави учителите и учениците с патронния празник и им пожела  да са достойни продължители на делото на светите братя Кирил и Методий!

ИНИЦИАТИВИ В ОУ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ” ГРАД КЪРДЖАЛИ, ПО ПОВОД ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА МАЙСКИТЕ ПРАЗНИЦИ ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2020/2021 ГОДИНА
ПОДГОТВИТЕЛНА ГРУПА И НАЧАЛЕН ЕТАП
9 май –  Денят на Европа:
  1. Час на класа посветен на тема: Какво зная за Европейския съюз? Страни членки на Европейския съюз;
  2. „Денят на Европа“- представяне на презентации.
11 май – Деня на Св. Св. Равноапостоли Кирил и Методий:
  1. В часа на класа ще се проведе беседа за живота и делото на светите братя, за отбелязване на патронния празник на училището;
  2. Тематично рисуване и апликиране за  светите братя Кирил и Методий.
24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост:
  1. Рецитация на стихотворения;
  2. Дидактични игри: „Открий буквите“;
  3. Нека бъдем иновативни и направим виртуален празник за 24 май; /Рецитал за светите братя Кирил и Методий/;
  4. Да научим повече за делото на Кирил и Методий“; /Представяне на презентация, четене на текстове от ученици и беседа, работни листи с информация и въпроси по темата/;
  5. Да научим повече за химна „ВЪРВИ, НАРОДЕ, ВЪЗРОДЕНИ“ /Представяне на презентация за химна, четене на химна, препис от всеки ученик в патриотичната тетрадка, научаване и изпълнение на песента/;
  6. Да научим  повече за историята на „НАШЕТО УЧИЛИЩЕ“ /изследователски проект/;
  7. Стихове за светите братя, буквите, словото и книгите /Стихотворения за светите братя Кирил и Методий, за буквите, за словото, за книгите, за 24 май – преписи в патриотичните тетрадки, научаване и рецитиране на стихотворения по избор на всеки ученик/;
  8. Състезание по краснопис „Прослава на словото“,  „Най- добър краснописец“;
  9. Изложба „В светлината на словото“;
  10. Рисунки за светите братя, на буквите, за 24 май и „моето училище“
  11. Проект „МАЛКИ ПИСАТЕЛИ“ /Съставяне на кратки текстове  по  опорни думички и рисунка. Оформя се малка книжка  за светите братя Кирил и Методий“ от всички текстове/.
ПРОГИМНАЗИАЛЕН ЕТАП
9 май –  Денят на Европа:
  1. В часовете по английски език учениците разработват проекти за забележителностите в столиците на държавите членки на Европейския съюз;
  2. По руски език – урок посветен на 9 май – Ден на победата;
  3. Час на класа посветен на тема: Какво зная за Европейския съюз? Страни членки на Европейския съюз.
11 май – Деня на Св. Св. Кирил и Методий:
  1. В часовете по български език и литература ще се провежда беседа за живота и делото на светите братя;
  2. В часовете по български език и литература е обявен конкурс за написване на стихове и разкази за Кирил и Методий и българското слово;
  3. В часовете по музика за месец май часът започва с изпълнение на „Химна на Кирил и Методий“ и завършва с песента „Слава, слава …“;
  4. В часовете по информационни технологии учениците ще изработят презентации за живота и делото на Св. Св. Кирил и Методий;
  5. В часа на класа ще се проведе беседа за живота и делото на светите братя, за отбелязване на патронния празник на училището.
24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост:
  1. В часовете по музика – учениците работят по проекти, свързани с история на създаването на музиката и текста на „Химн на Кирил и Методий“;
  2. Извършват проучване за песни, посветени на българските букви, слово, книжовници и учители и изготвяне на проекти;
  3. В часа на класа ще се проведе беседа за славянската писменост и българската култура.

Организация на учебния процес за периода 01.05 – 31.05.2021 г.

На основание чл.259, ал.1 от ЗПУО, във връзка със Заповед NoРД-01-274/29.04.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед NoРД-09-1028/29.04.2021 г. на министъра на образованието и науката
………………………………………………………………………………………………………
1. В периода от 01.05.2021 г. до 31.05.2021 г. обучението на учениците от 5 до 7 клас да се осъществява от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на ИКТ в платформата TEAMS синхронно, както следва:
а) в периода от 5 май до 07 май 2021 г. за учениците от 6 и 7 клас;
б) в периода от 10 май до 14 май 2021 г. за учениците от 7 клас;
в) в периода от 17 май до 28 май 2021 г. за учениците от 5 клас.
………………………………………………………………………………………………………
Заповед