На 20.05.2022г. на официална церемония в читалище „Обединение“ по случай 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност областния управител Даниел Делчев и заместник – областния управител Юлия Чортленова наградиха изявени ученици, учители и творци от област Кърджали за висок професионализъм и принос в развитието на просветата в област Кърджали. От ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Кърджали бяха Нурджан Хабилова, ръководител на направление „ИКТ“ и ученичката от 7а клас Иванка Боянова с кл. ръководител Венера Сарлова за Трето място в конкурс за рисунка „Родопски багри“, Бронзов медал в Националния фолклорен конкурс „Весел Чичопей“ за народно пеене, Трето място и медал като индивидуален изпълнител в Седмия Национален фолклорен фестивал „С вяра в доброто и надежда в бъдещето“ – Димитровград и в много други участия на олимпиади, конкурси и състезания.
В Деня на светите братя Кирил и Методий на общоградско тържество в градската градина кметът на град Кърджали – д-р. инж. Хасан Азис награди ученици представили Кърджали достойно на национални и международни конкурси, олимпиади, състезания и фестивали. Във възрастова група 2-7клас от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ награди получиха Людмила Боянова от 4б клас с кл. ръководител Павлина Митрева за Първо място във Великденското математическо състезание, класирана на призови места на националния кръг на музикалната игра „Ключът на музиката“, достигнала на национален кръг на олимпиадата „Знам и мога“ и много други участия през изминалата учебна година и седмокласничката Ангела Раева с кл. ръководител Венера Сарлова за достигане на национално ниво в олимпиадата по математика. Кметът отдаде почит към делото на учители и дейци на културата от общината, като им връчи грамоти и плакети, от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Кърджали бяха отличени Валерия Бошева, старши учител в начален етап и Маргарита Русева, старши учител прогимназиален етап.
„24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност е един от най-светлите и почитани празници от всички нас, защото е израз на нашата идентичност, на творческия ни заряд, на силата, на духовността, крепила ни в трудни времена. Всяка година на този красив празник отбелязваме святото дело на равноапостолите Св. Св. Кирил и Методий, сътворили азбуката и дали правото на българите и всички славяни да се гордеят.
Нека ценим високо културата, просветата, науката и да опазим славянската писменост с извисен дух и непрекъснат стремеж към знания.“
Месечни архиви: май 2022
Честит празник!
Медали за финалистите от СБНУ
Сега, когато краят на учебната година е пред нас, можем да се похвалим с труда и успехите на учениците от начален етап в състезанията на Съюза на българските начални учители. За поредна година учениците от І – ІV клас при ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали мериха сили и знания със своите връстници от цяла България, като се представиха достойно.
И тази година учениците взеха участие в различните категории– „Аз и знанието“ , „Аз рисувам“ , „Аз, природата и светът” , „Аз и числата” и „Аз общувам с Европа”.
Резултатите от финалното състезание, до което по регламент стигат участници, спечелили поне на две състезания по различни учебни предмети максимален брой точки, са повод за поредната ни гордост.
На официална церемония директорът на училището г- жа М. Пеева, връчи 36 златни и 6 сребърни медала и грамоти на финалистите от поредицата състезания на СБНУ. Тя поздрави всички учители от начален етап за постигнатия успех на техните ученици и за всеотдайните им грижи.
„Вие сте гордост за своето училище, вие сте достойни кирилометодиевци!
Гордеем се с вас и ви пожелаваме нови и нови успехи! Бъдете винаги успешни ученици и хора!“, с тези думи отправени от директора завърши церемонията по награждаването.
Четвърта международна среща по проект Еразъм+
Четиринадесет ученици и четирима учители от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с ръководител Илияна Стоянова, посетиха град Сучава в Румъния. Проектът е изцяло финансиран от програма Еразъм +, Ключова дейност 2 – „Стратегически партньорства“, сектор „Училищно образование“, проекти за „Партньорства за училищен обмен“ – КА229. Името на проекта е „Търсим бъдещи олимпийски звезди”/ We are looking for future Olympic Stars.
В училището-домакин се събраха партньори от Словакия, Хърватия и България. Партньорите от Италия бяха възпрепятствани заради Пандемията и не успяха да се присъединят. Гостите бяха впечатлени и очаровани от милото и сърдечно посрещане и от изключително интересната програма, която бяха подготвили домакините. Всички държави – гости бяха поздравени с тяхна народна песен. Директорът на училище Școala Gimnazială Nr. 3 Suceava, Prof. APETREI SIDONIA радушно обяви началото на „Олимпийските игри“ и поздрави гостите. Дисциплините, в които се състезаваха учениците бяха – волейбол, баскетбол и бадминтон. Съответно кирилометодиевци спечелиха второ място на баскетбол, смесени отбори и второ място на бадминтон момчета (Доанай Аптикадир) и момичета (Симай Аптикадир).
След приключване на игрите координаторите по проекта планираха и бъдещата финална среща в Словакия, която ще се проведе 29.05. – 04.06.2022г. На нея ще пътуват 16 ученици и четирима учители.
Великденско математическо състезание
Шахматен турнир по случай Патронния празник на училището
Шахматния турнир, който се проведе по случай патронния празник на училището организатор на събитието е училището с ръководител Федаи Мустафа. Право на участие в него имаха всички ученици-любители на шахматната игра от училището. Участниците бяха от I до VII клас. С много игри /партии/ и добро настроение преминаха двубоите между участниците.
Класиране:
Първа група:
I място Семих Ибрям
II място Ахмед Ибрям
III място Берке Наим
IV място Димитър Григоров и Георги Календеров
Втора група:
I място Георги Капитанов
II място Анъл Хрюстем
Мобилност за иновации и добри практики по НП “Иновации в действие”
От 09.05 до 11.05.2022 г. в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали се реализира мобилност за обмен на успешни иновативни практики по Национална програма „Иновации в действие“.
Целите на програмата са свързани с подкрепа за създаване на култура на иновациите в училищата в страната, за креативно мислене, нововъведения в полза на развитието и постиженията на учениците като се създават условия на педагогическите специалисти да анализират, да експериментират чрез пряк обмен и популяризиране на своите иновативни практики и продукти.
Основната цел на училищната иновация е да се повиши качеството на образователния процес, посредством иновативни педагогически методи, компетентностен подход, проектно-базираното обучение и използване на дигитални средства и информационни технологии в обучението. Сътрудничеството се проведе между иновативните училища ОУ „Христо Ботев“ гр. Варна и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали, неиновативните училища 163 ОУ „Черноризец Храбър“ гр. София и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Хасково. Гости на форума бяха Даниела Апостолова, старши експерт по обществени науки и гражданско образование и Религия Йоана Ташева, старши експерт по чуждоезиково обучение и по майчин език от РУО-Кърджали, родители, учители и ученици.
С много емоции, талант и знания домакините представиха пред гостите иновативни уроци, в които бе онагледена на практика успешната работа по проект „Иновативно училище“.
Учениците от VI “А“ клас представиха иновативен урок в театрална форма по история и цивилизации на тема: „Златен век на българската книжнина“. Те пресъздадоха посрещането на кирилометодиевите ученици от княз Борис, пренасянето и разпространяването на славянската азбука. Учениците импровизираха Преславския събор от 893 г. където за официален език е приет българският. Гостите се потопиха в атмосферата на новосъздадената християнска столица Преслав и „Класната стая“ на Климент Охридски.
Гостите имаха възможността да наблюдават иновативен урок по физика и астрономия в VII “Б“ клас на тема: „Наблюдение на небесни обекти. Окото като оптичен уред“ с различни видове телескопи. Учениците представиха своите проекти свързани с урока. С интерес наблюдаваха небесните тела с професионални телескопи.
Учениците от II “Б“, III “А“, III “Б“ и IV “Б“ клас пресъздадоха иновативен урок – спектакъл: „Фолклорен календар на пролетните празници“, „Снощи на Герана бях“.
Разделени на четири отбора малките деца с лекота откриха, представиха и разказаха символиката на отделните фолклорни пролетни празници и обичаи – „Сирни заговезни – прошка“, „Цветница“, „Великден“, „Гергьовден“. Учениците от различните отбори изпълниха народни песни и народни хора от представените пролетни празници. Всички присъстващи гости на иновативния урок с удоволствие се потопиха в колорита на уникалното изпълнение на децата.
Игровият метод и работа в екип са едни от най-често използваните и най-интригуващите за учениците методи на обучение. Чрез тях те се забавляват докато учат и учат докато се забавляват.
Важно е не само усвояване на учебното съдържание, а и усвояване на способи и начини на поведение. Учениците придобиват способности да анализират и обобщават, да вземат правилни решения, да бъдат съобразителни, адаптивни и креативни.
Домакините представиха на гостите успешната работа по Национална програма „Иновации в действие“ и в неформална обстановка и преки разговори учителите от трите училища споделиха опита и впечатленията си от своята работата в областта на иновациите.
Директорите на гостуващите училища изразиха благодарност за споделените успешни практики.
Мобилността бе закрита с Тържествен концерт по случай Патронния празник на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали.
Екипите си тръгнаха заредени с много идеи, положителни емоции и желание за реализиране на допълнителни бъдещи съвместни дейности.
Награди за малките математици
Учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” всяка година се включват в олимпиадите и състезанията по математика и завоюват призови места. И тази година нашите математици отново ни зарадваха с постиженията си. Директорът на ОУ “Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали Марияна Пеева връчи грамотите за отлично представяне от Областния кръг на Националното състезание „Европейско кенгуру“ на учениците Юмер Хамза, Урас Фейзи и Ерай Ремзи от I„б“ клас с кл. ръководител А. Себахтин.
Грамоти за достойно представяне на Областния кръг на Националната олимпиада по математика получиха Дамла Сюлейман от IV„а“ клас с кл. ръководител Н. Делчева и Людмила Чавдарова от IV„б“ клас с кл. ръководител П. Митрева.
Марияна Пеева поздрави наградените ученици за упорития труд и високите резултати и им пожела и за в бъдеще големи призови места.
Патронен празник
На 11 май Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали отбелязва своя патронен празник. За учениците и учителите той се свързва с поредица от инициативи. Във всички паралелки се проведоха тематични часове на класа, посветени на делото на светите братя Кирил и Методий. Организира се турнир по шах мат. Изложба от ученически творби и рисунки посветени на патрона на училището украсиха коридорите. По традиция празникът започна с поднасяне на венец и тържествен караул пред барелефа на светите братя във фоайето на училището. Празникът продължи с тържествен концерт на откритата сцена в двора на училището. След вълнуващите думи на водещите поздравително слово произнесе директорът на училището г-жа Марияна Пеева. Гости на тържеството по случай празника бяха Тунджай Шюкрю, заместник-кмет на община Кърджали, Юлия Чортленева, зам. областен управител, Ангелина Костова, началник отдел ОМДК в РУО-Кърджали, Поля Стайкова, директор на ДГ ”Максим Горки” гр. Кърджали, д-р Деян Дичев, председател на училищното настоятелство, директори, учители и ученици от ОУ „Христо Ботев“ гр. Варна и 163 ОУ „Черноризец Храбър“ гр. София, учители родители и възпитаници на училището. Кратки приветствия поднесоха и директорите на партньорските училища по НП „Иновации в дейстеие“. Получените поздравителните адреси и цветя зарадваха всички, защото те са знак за приятелство и висока оценка за труда на учениците и учителите от иновативното ОУ ”Св. Св. Кирил и Методий”. Чрез стихотворения, музика, песни и танци участниците изразиха не само почитта си към Равноапостолите, но и доказаха, че достойно носят тяхното име.Празникът стана неповторим, пъстър и цветен с изпълненията на малките актьори, певци и танцьори. Възхищение предизвикаха изпълненията на учениците. Аплодисментите на публиката бяха заслужената награда за участниците.
Да ни е честит празникът, да са здрави и успешни кирилометодиевците – ученици, учители и родители! Да бъде споделена радостта и гордостта ни!