Засади дърво, създай бъдеще!

По време на практически урок ученици и учители от Професионалната гимназия по селско и горско стопанство (ПГСГС) в Кърджали демонстрираха засаждане на дървесни видове в двора на ОУ „Св. Cв. Кирил и Методий“, гр, Кърджали.
„Днес засадихме 12 млади фиданки от вида Пауловния. Най-ценното в този процес беше активното участие на децата, които с ентусиазъм се включиха в засаждането. Това не само ги учи как да засаждат дървета, но и изгражда у тях отговорност към природата и грижата за околната среда,“ споделиха директорите на двете училища Мустафа Шефкет и Марияна Пеева.
Инициативата е част от образователната програма на ПГ по селско и горско стопанство и има за цел да насърчи любовта към природата и екологичната отговорност сред учениците.

Ден на четенето във II а клас

По инициатива на Фондациите: „Четене“, „Детски книги“, Сдружение „Книги и четене“ в България за втора поредна година, на 15.11.2024 г., се отбелязва Ден на четенето, с цел повишаване на интереса към четенето като основен процес за развитие на функционалната  грамотност.  Второто издание на националния Ден на четенето в България се провежда под мотото „Иновациите започват с четенето“ и си поставя задача за промяната на средата на обществото и бъдещето ни. За целта от сайта на Фондация “Четене“ разпечатахме работни листове -„Днес съм читател, утре ще бъда…“. Учениците от II а клас в ОУ “Св.Св. Кирил и Методий“, гр. Кърджали, рисуваха какви искат да станат, когато пораснат. Върху листовете „Твоето изобретение“, учениците нарисуваха изобретения, които ще бъдат в помощ на хората. Но това беше само началото на една необикновена седмица, изпълнена с емоции, вълшебни мигове и усилена работа. Под ръководството на своите учители- Невенка Гинева и Валентина Дилова, второкласниците продължиха своите инициативи. Срещнаха се с децата от подготвителната група в училището. Прочетоха им приказката „Дядо и ряпа“. Обсъдиха кои са героите, колко са на брой, кой след кого идва на помощ. Срещата завърши с драматизацията на приказката, като в нея се включиха и децата от подготвителната група. През следващите дни учениците се запознаха с творчеството на Петя Караколева, израснала в нашия град. Прочетоха някои от нейните приказки:“ Ох, Зъбчо“, „Приказка за Синята поляна“, „Сабята на щурчето“ и „ Коледни приказки“. Най-много ги впечатли приказката „Сабята на щурчето“ и по нейния текст подготвиха драматизация. Научиха текста, изработиха декори, костюми и като истински артисти я представиха пред учениците от I а клас, подготвителната група и пред ученици от другите класове. Нашите малки артисти доказаха, че подвизи могат да се вършат не със сабя, а с добро и песен. Всички участници и публиката получиха книгоразделители с мотото на инициативата „Иновациите започват с четене“.

 

 

 

 

 

 

… Иновациите започват с четене!”

На 15 ноември възпитаниците на г-жа Т. Хорсикян и г-жа Е. Карамфилова от I „а“ клас отбелязаха в Регионална библиотека “Н. Й. Вапцаров” Деня на четенето в България. Библиотечните специалисти от Детски отдел запознаха учениците с молбата на книгата отправена към детето. В часа на приказката в библиотеката първокласниците се срещнаха с добри, мъдри и глупави герои. Научиха, че в народните приказки доброто винаги побеждава злото. С голямо старание и въображение рисуваха и оцветяваха сюжети с герои от прочетените приказки с поуки – “Лъжливото овчарче”, “Щурецът и мравките”, “Заекът и костенурката”, “Двете кози”. Най-новите читатели с вълнение разгледаха пъстрите лавици с книги и заеха първата си книга от библиотеката, защото “… Иновациите започват с четене!”.

Една вълнуваща седмица за най-малките!

Световният ден на добротата се отбелязва всяка година на 13 ноември и е посветен на насърчаването на добротата като основна човешка ценност. Добротата е качество, което свързваме с грижа, състрадание и желание да помогнем на другите.  Децата от ГЦОУД 1в/2в клас на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ с ръководител Таня Петкова разбраха за този ден с четене на пословици, препис на поговорки и оцветяване на предварително приготвени картинки със символа на доброто, представляващо „открито сърце“ като запомниха, че:
1 „Добрата дума цена няма!“
2 „Всяко зло за добро!“
3 „Добра дума железни врата отваря!“
   Друга добродетел, за който говориха през седмицата е толерантността отбелязван всяка година на 16 ноември. Да бъдем толерантни означава да уважаваме другите, независимо от различията. Това означава да бъдем внимателни и търпеливи един към друг и да ценим това, което ни сближава. Малките ученици се включиха с ентусиазъм и в тазгодишното издание на инициативата „Ден на четенето – България“, което е на 15 ноември под мотото: „Иновациите започват с четене“. Ученичката Людмила Боянова от 7б клас прочете на малките си приятели приказката „Трите прасенца“ и им помогна да нарисуват интересен момент от нея.
   Всички мероприятия бяха осъществени с много радост и весело настроение, гарнирано с детски песнички и обещание за повторение.

„Ден на четенето“

Децата от Подготвителна група и учениците от II „а“ и II „б“ клас се включиха в инициативата „Ден на четенето“. Учениците от двата класа, с класни ръководители Н. Гинева и А. Гъдова, посрещнаха малките гости с усмивки и радостни възгласи. Всички второкласници получиха подарък – есенна украса за класната стая, ръчно изработена от най – малките деца в училище „Св. Св. Кирил и Методий“. Ученици от II „а“ клас прочетоха приказката „Дядо и ряпа“. След като разказаха кои са героите, малките актьори създадоха импровизирана драматизация. Любимата народна приказка оживя в нов, интересен вариант, изпълнен с музика, смях и ярки персонажи. Заедно с дядото и неговата дружина децата откриха колко ценно е да сме задружни, да работим заедно, въпреки различията си.
Учениците от II „б“ клас представиха пред малките народните приказки – „Дар от сърце“ и „Златната ябълка“. Госпожа Гъдова и г-жа Грозева изненадаха децата със специално подготвени илюстрации за оцветяване. Потопени в необятния свят на приказките, децата изживяха вълшебни и незабравими мигове.

Музикална магия в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“

На 05.11.2024г. нашите ученици Еда Юсеин от V„а“ клас и Арас Булут Кенгеш от IV„б“ клас сътвориха едно музикално клавирно вълшебство, което поднесоха с много любов на своите съученици и учители. Малките музиканти са възпитаници на школата по пиано към детски учебен център „HAPPY DINO”, с ръководител Светла Дамакова.
Даровитите пианисти представиха различни музикални пиеси по начин, който да развълнува публиката и да я накара да затанцува. Еда и Арас Булут предизвикаха незабравими емоции и буря от аплодисменти.  Талантливите ни ученици демонстрираха завиден професионализъм, креативност и истински творчески потенциал.
Сюлейман Мустафа, заместник директор на училището,  поздрави Еда и Арас Булут за вдъхновението, емоциите и смисъла, с които изпълниха душата на своите учители и съученици. Благодари им за невероятното преживяване и им пожела много бъдещи изяви и нови успехи!

ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“-Кърджали прие партньори по Еразъм+

В продължение на седмица ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали бе домакин на международна работна среща по партньорски проект, финансиран от програма “Еразъм+”. Международният проект се осъществява в сътрудничество с начално училище от Турция, който е бенефициент на проекта, Испания, България и Унгария. Във връзка с това в образователната институция гостуваха учители от начално училище „Kükürtlü TSO“, гр. Бурса. Работната среща бе част от дейностите по проект „Класна стая на бъдещето“ – K122sch Проект Еразъм+.
Какво представлява „Класна стая на бъдещето“? – „Класна стая на бъдещето“ или „Future Classroom Lab“, както е известно на английски, е иновативна учебна среда, която има за цел да надхвърли класическия модел на класна стая и да подготви учениците за бъдещето.
Координатор за проектните дейности в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали е Шенай Али, старши учител по английски език. Директорът на училището Марияна Пеева запозна гостите с българската образователна система в училище и методите, които се използват в обучението от разстояние в електронна среда.Гостите имаха възможността да наблюдават иновативни уроци по компютърно моделиране и английски език. Четвъртокласниците, под ръководството на г-жа Нурджан Хабилова, ръководител на направление „ИКТ“, показаха пред гостите завидни знания, умения и творчество при изпълнение  на интересни задачи във визуалната програмна среда Scratch. Учениците представиха своите умения за работа с интересни приложения като Kahoot, Wordwall, LearningАpps. Специално участие в работата взеха програмируемите интерактивни играчки  „Blue-Bot“ и роботите Photon.
Учениците от V клас, под ръководството на г-жа Шенай Али, демонстрираха прилагането на метода учене чрез преживяване, съчетан с използването на новите технологии в обучението в часовете по английски език.
Гостите се включиха в кръгла маса за споделяне и обсъждане на добри иновативни практики с училищата партньори. В рамките на посещението си имаха и възможността да посетят някои от забележителностите на Кърджали.

Честит Ден на народните будители!

Всяка година, на 1 ноември, България чества Деня на народните будители – празник, ознаменуващ делото на българските просветители, книжовници и революционери, осветил пътя на възраждащия се национален дух и стремеж към свобода, познание, наука и култура.