Ученическото самоуправление започва да се развива в България с близо 100-годишно закъснение. След 2000 г. то започва да става изключително масово и активно, благодарение на самата идея, която е подкрепяна от изключително много директори, организации и институции, чиято дейност касае пряко образованието. Със строгостта на взискателни и отговорни учители, учениците от ОУ ”Св. Св. Кирил и Методий” гр. Кърджали преподаваха уроци по история и цивилизация, математика, по биология и здравно образование, български език и литература и английски език. В Деня на ученическото самоуправление децата влязоха в ролята на педагози и доказаха, че оценяват високо тази професия. „Целта на този традиционен ден, когато учители и ученици сменят местата си, е да накараме нашите възпитаници от друг ъгъл да погледнат на живота в училище, да почувстват колко важно и отговорно е всяко излизане пред дъската за преподаване на уроците”, подчерта директорът на училището Лиляна Тодорова – Янкова и припомни, че преди разпределението всеки от учениците е кандидатствал с мотивационно писмо за участие в Деня на самоуправлението. Тя посрещна с усмивка в своя кабинет Мария Павлова ученичка от VII“А“ клас, за да й отстъпи директорския стол. На мястото на ЗДУД застъпиха ученичките от VII“А“ клас Селин Осман и Ива Нивелинова, на мястото на Педагогическия съветник застана Мария Николова, на ЗАТС Петя Иванова от VII“Б“ клас, мед.сестра беше Нурджан Ибрямова от VII“Б“ клас, а Аксел Цветков от VII“Б“ клас бе новият ресурсен учител.
В часа по история Мария Илиева беше изключително сериозна в преподаването на урока и титулярът Любомир Драгнев не спести похвалите си за нея. Влюбения в математиката Любомир Стефанов застана пред дъската, за да разкаже, че точната наука за него не е трудна и иска да убеди в това съучениците си. В часа по биология и здравно образование Александра Александрова не прости закъснението на някои от съучениците си за часа и започна преподаването на урока като изискваше пълно внимание от класа. Смяна на местата между възрастни и деца имаше дори в счетоводството, където Стефан Василев разпитва за практическите задачи на деня, включиха се в попълване на документи и работа с компютъра.
В края на деня учениците споделиха, че са научили някои от тайните на професията „учител” и гледат с други очи на педагогическия труд. Най-ентусиазираните си обещаха да изберат точно тази професия, за да бъдат максимално полезни на обществото.
Този сайт използва бисквитки. Ако продължите да го използвате, ще приемем че сте съгласни. Ако не сте съгласни, моля напуснете сайта и изтрийте бисквитките от вашия браузър.Добре