На 01 и 02 април 2017 г. в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” гр. Кърджали, като една от основните дейности по проект „У.Т.Р.Е. за всеки ученик”, финансиран от ЦОИДУЕМ, се проведоха обучения на педагогически специалисти от училището, включващи теория и практически техники по следните главни модули: „Особености на мултикултурната класна стая”, „Методи и подходи за решаване на конфликтни ситуации в училище” и „Разработване, внедряване и използване на интерактивни форми и методи в образователния процес”. Обучаваща организация бе «РААБЕ България», а лектори – Венета Косева Кирова /асистент по Теория на възпитанието и дидактика в Тракийски университет – Стара Загора/ и Росица Велчева Димова /психолог и експерт по диагностика, консултиране и кариерно ориентиране на ученици и родители/. Участници и лектори в обучението се обединиха около тезата, че ускорените процеси на глобализация изискват интензивно усвояване на знания за другите култури, умения за взаимодействие и позитивно приемане на другостта.
Отражение на тези процеси е и класната стая на 21 век – все по-различна и все по-многолика. Все повече си взаимодействат деца не само от различен етнос и религия, но и деца, идващи от семейства с различен социо-икономически статус и културна идентичност. Училището има важната задача да разшири и усъвършенства способността на децата да се справят със социокултурните различия. Доволни от обученията, участниците в тях обобщиха накратко постигнатите резултати:
-
повишени знания относно спецификата на работа в мултикултурна среда;
-
затвърдени умения за общуване, взаимодействие и решаване на конфликтни ситуации с учениците в мултикултурни условия;
-
овладени знания и умения за управление на културното разнообразие в училището и предотвратяване на конфликтите;
-
повишена квалификация и нови елементи в образователна култура на педагозите от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” гр. Кърджали, в т.ч. и за разработване и прилагане на иновативни реални практики при изграждане на позитивна учебно-възпитателна среда. Планирането и изпълнението на тази дейност по проект „У.Т.Р.Е. за всеки ученик”, финансиран от ЦОИДУЕМ, са обусловени от факта, че социалната роля на учителя не се изчерпва само с традиционните му задължения да преподава знания, да контролира и оценява учениците. Ефективността от съвместния образователно-възпитателен процес и общуването зависи и от това доколко взаимоотношенията между учителя, учениците и родителите се изграждат на принципа на толерантността и доколко формира взаимно уважение и дух на сътрудничество. Комуникативните умения, непрекъснатите квалификации и включването на учителите в различни форми за усъвършенстване на професионално-педагогическата компетентност за работа в мултикултурна среда, са от решаващо значение за приобщаване на децата от етническите малцинства към училището. Обученията се реализираха в съответствие с нормативната и поднормативна уредба, регламентираща професионалната квалификация на педагогическите специалисти. След приключване на съответните обучителни модули участниците в тях получиха сертификати за преминато обучение и удостоверения с квалификационен кредит.