В своеобразен форум на тема „БИСЕРЧЕ ВЪЛШЕБНО – МЕТОД ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ДЕТСКОТО ЧЕТЕНЕ И ПОВИШАВАНЕ НА ГРАМОТНОСТТА” се превърна поредната инициатива-открит урок на Активните бисерчета от II „б” клас при ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” с цел популяризиране на единствената награда за детско-юношеска литература в България, чието жури са младите хора от 6 до 15 години и продължаване на класния Маратон на четенето по повод Международния ден на детската книга – 2 април и Световния ден на книгата и авторското право – 23 април. Форумът се организира с помощта на техните учителки – госпожа Павлина Митрева /класен ръководител/ и госпожа Маргарита Йорданова /възпитател/ и Директора на училището – госпожа Лиляна Янкова.
Инициативата се проведе в Библиотечния център на филиал „Любен Каравелов” Кърджали. На него присъстваха Ивета Филипова – методист при Регионална библиотека „Н.Й.Вапцаров” гр. Кърджали, Добринка Добрева – собственик на книжарница „Спектър”, Мария Каменова от общинско радио Кърджали, преподаватели и студенти-бъдещи педагози.
Наградата „Бисерче вълшебно” е учредена през 2013 г. Целта е да се повишат грамотността и интереса на децата към книгите. Наградата се провежда под патронажа на Президента на Република България – господин Росен Плевнелиев и с подкрепата на Министерство на образованието и науката като част от Националната стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността. Един от многото партньори на наградата е Националното сдружение на общините в Република България. Благодарение на своите учители и родители, учениците от класа се включват в „Бисерче вълшебно” за втора поредна година.
Своеобразния форум в Библиотечния център е част от поредицата инициативи на второкласниците като Активните # бисерчета 2016. На 17 март в класната си стая те представиха интересен открит урок за насърчаване на четенето. Официални гости на урока бяха госпожа Мариета Кротнева от РИО на МОН гр. Кърджали и госпожа Нели Попова от община Кърджали. Присъстваха и учители и ученици от други класове на училището, родители. Директорът на училището – госпожа Лиляна Янкова поздрави класа за инициативата и връчи тържествено грамотата за почетно жури на всяко дете от класа.
В Библиотечния център по интерактивен начин второкласниците и техните учителки представиха участието си в „Бисерче вълшебно” и казаха защо четенето на книги е важно и интересно. Представиха и целите си: „Да популяризираме инициативата сред учениците, но не само от нашето училище, но и сред повече деца на Кърджали! Да бъдем активни читатели и читатели с мнение!!! Да докажем, че децата на Кърджали четат”. Неизменна част от открития урок на Активните бисерчета отново бяха книгите, за които децата от класа са избрали да гласуват и мотивирано защитиха своя избор. Избор на книга и избор да бъдат активни читатели и читатели с мнение! Както и в предните инициативи и този път интересно допълнение на открития урок бяха тениските, с които бяха облечени Активните # бисерчета от II „б” клас на ОУ „Св. Св. Кирил и методий” гр. Кърджали и техните учителки – тениски със специално лого „Бъди читател с мнение! # бисерчета 2016 * Бисерче вълшебно 2016*”. Като благодари на всички, уважили инициативата им, класният ръководител госпожа Павлина Митрева прикани всички „възрастни” с думите: „Уважаеми гости, скъпи колеги, дайте силата на книгите на децата, разкажете им за инициативата и им покажете сайта – www.biserche.com. Нека повече деца от Кърджали разгледат номинираните книги в различните категории! Нека дадем на децата това, от което имат най-голяма нужда – знанието, че гласът им е важен и нужен. И когато те знаят, че мнението им се зачита, ще бъдат възрастните, в които ни се иска да се превърнат”. Последваха представяне на информационни материали за „Бисерче вълшебно”, подготвени от второкласниците и техните учителки и беседа за митовете и реалностите относно четенето и грамотността на съвременните деца, за трудностите и добрите идеи и практики за насърчаване детския интерес към четенето и обсъждане на книги. Децата бяха впечатлени и от журналистическия диктофон на Мария Каменова, на който с вълнение споделяха своето мнение. Учителките на второкласниците споделиха, че днешният открит урок, е и в изпълнение на учебните цели и програма по СИП – предприемачество. Те изразиха благодарността си към госпожа Добринка Добрева, която сподели с децата за същността и предизвикателствата на професията „Книжар и мениджър на книжарница” и към госпожа Филипова, която разказа на децата за професията „Библиотекар” и за Регионалната библиотека в гр.Кърджали.
Ето какво сподели г-жа Добринка Добрева – представител от книжарница „Спектър“-„Общуването с книгата от дълбока древност до наши дни е неотменна част от културата, от интелектуалното и духовно развитие на личността. Шеметното развитие на информационните и комуникационни технологии оказват влияние на формите на книгата, нейното съдържание и начините за възприемане на текста. Книгата съчетава по неповторим начин миналото, настоящето и бъдещето на човечеството и има мисията да възпитава у хората грамотност, ценности и житейски позиции. Процесът на четене изисква не само нагласа и мотивация, но и обем от знания, усилия и постоянство. Всичко това трябва да се възпитава в семейството от ранна детска възраст и да се насърчава, чрез училището. Приятно съм изненадана от това, че съм гост на този урок, защото вие децата от ОУ “Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Кърджали сте наистина читатели с мнение и показахте своите високи знания за книгата. Поздравявам Ви и за това, че за втора година се включвате в инициативата „Бисерче вълшебно” и популяризирате тази идея. Госпожа Ивета Филипова от Регионалната библиотека „Н. Й. Вапцаров” гр. Кърджали сподели: „Нашата библиотека е най- голямата обществена библиотека в област Кърджали. В нея има над 230 000книги, които са подредени по определен начин, на отдели. Детският отдел е много голям, с изключително много и интересни книжки за деца. Да си библиотекар в днешно време е много по- различно от преди години . Работя от доста години в библиотеката и имам доста наблюдения и лични впечатления. Като цяло библиотекарите сме сърцати хора, водени от любовта си към книгата и своите читатели. От 2.04. до 23.04.2016г. ще тече кампанията „Походът на книгите“ – кампания, целяща повишаване интереса на децата към четенето и книгите. През предстоящата пролетна ваканция – от 02.04. в Градската градина се организира „читалня на открито“ за децата, за да могат, почивайки да четат и книжки”