И детските книги празнуват. Празникът се отбелязва от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен, който е създал едни най-популярните приказки на всички времена. На 2 април, Международният ден на детската книга се отбелязва в цял свят. През 1958 г. ЮНЕСКО учредява Международен Златен медал на името на Андерсен, наричан още Малка Нобелова награда.
По този повод книжарница „Хеликон”-Кърджали предложи неповторимо преживяване на учениците от 3„а” клас към ОУ”Св. Св. Кирил и Методий”, гр. Кърджали. Заедно със своите учителки Тинка Хорсикян и Маргарита Русева, децата посетиха книжарницата. Любезните домакини-Капка Димова(управител), Иванка Пенчева и Стана Деянова, организираха забавни игри за малките любознайковци, давайки им възможност да покажат и докажат, колко много са прочели и знаят. Те безпроблемно се справиха с намирането на скритите съкровища и разпознаването на приказките, което означава,че децата имат желание за опознаване на все повече приказни светове. За положеното старание всички получиха книжки, осигурени от организаторите, защото четенето е удоволствие за цял живот.
Месечни архиви: март 2019
Ученици дариха 100 кг храна на приюта „Дай лапа“
Любовта към животните мотивира учениците от VII „A“ клас при ОУ „ Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали заедно с класния ръководител Венера Сарлова и педагогическия съветник Елена Младенова да направят дарение от 100 кг. храна на приюта за животни в гр. Кърджали „Дай лапа“.
Те споделиха, че единственото нещо, което различава животното от човека е разумът. Но това определено не прави хората по – добри, по – велики или по – заслужили уважение същества. Животните имат невероятна сила да ни показват истинските неща. Тези важни уж малки неща, за които все не ни остава време – внимание, нежност, игри, разходки, искрена обич.
Регионално състезание по „Spelling Bee”
На 23.03.2019г. в гр. Пловдив се проведе републиканското състезание по „Spelling Bee”. В него взеха участие победителите от училищните кръгове. ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали беше достойно представено от Севил Шевкед и Сенай Сюлейман, ученици от VII а клас. „Spelling Bee“ е традиционно американско състезание, в което състезателите спелуват (от англ. spelling), тоест произнасят буква по буква различни думи на английски език. Целта на състезанието е да повиши интереса на учениците към изучаването на английски език и да подобри знанията им чрез забавни и интерактивни дейности.
Всички участници в състезанието получиха грамоти “Поздравявам ви за смелостта и желанието да участвате в състезанието. Знанието на чужд език отваря толкова врати, колкото езици знаеш“, с тези думи г-жа Марияна Пеева, директор на ОУ „Св. Св Кирил и Методий“ се обърна към участниците в състезанието „Spelling Bee“ и тяхната учителка по английски език г-жа Шенай Ахмет. Състезанието се организира от фондация „Корпус за образование и развитие – КОРПлюС“. То се осъществява в партньорство с фондация „Америка за България“, Посолството на САЩ и Министерството на образованието и науката.
Призови места за кирилометодиевци
За поредна година Сдружение на учителите филолози „Любословие” организира Национално състезание по български език и литература съвместно с Министерството на образованието и науката. Целта на състезанието е да се поддържа любов към родното българско слово. Да се проверят уменията на учениците за разбиране, осмисляне и използване на информация от текст, както и за създаване на писмен текст по конкретна задача. Проверката на функционалната грамотност на учениците е една от основните цели в работата на Сдружението.
Състезанието се провежда в два кръга, в няколко възрастови групи.
Традиционно е участието в Националното състезание по български език и литература на учениците от Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ град Кърджали.
Традиционни са и успехите!
Ученичката Нихал Ахмед от VII “а“ клас е класирана на второ място и ще получи Сребърна грамота, на трето място с Бронзова грамота е Севил Шевкед също от VII “а“ клас. Стела Милушева от V “а“ клас също е в челната тройка-класирана е на трето място в състезанието. Техен учител по български език и литература е Мария Стоянова.
На второ място е класирана Нехир Казълърмак от IV “б“ клас с учител Маргарита Грозева.
Катерина Тонева от III “а“ клас с учител Тинка Хорсикян е на трето място. Достойно са се представили и останалите ученици, участвали в състезанието.
Всичко това дава повод за гордост от добре свършена работа в часовете и в извънкласните форми по български език и литература в училището. Успехите са удовлетворение и награда за труда на учители и ученици.
Концерт на Хайгашод Агасян
Иновативен открит урок по човекът и природата в V „Б“ клас
На 15.03.2019 г. в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали се проведе иновативен открит урок по човекът и природата в V „Б“ клас. Учителката Яна Милушева – бе подготвила интересна презентация по темата „Хранене на животните“, а с помощта на интересни задачи и игри учениците разбраха, че независимо с какво се хранят животните – се хранят несамостойно. Основният жизнен процес осигурява на животните хранителни вещества, които служат като градивен материал и доставят енергия на организма.
Децата проявиха активност в часа, усвоиха, че всички организми, въпреки разнообразието им, са взаимосвързани и живеят в единство по между си в природата.
Урокът е част от поредицата уроци по проект „Иновативно училище”- „Като творя и уча, ще сполуча .
Интересът на учениците беше висок и те участваха активно в час.
Гости на урока бяха директорът на училището – г-жа Марияна Пеева, учители и родители.
Иновативен бинарен урок по математика и информациони технологии
На 12.03.2019 г. в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали се проведе иновативен бинарен открит урок по математика и информационни технологии под ръководството на г-жа Венера Сарлова – старши учител по математика и г-жа Нурджан Хабилова – ръководител на направление „ИКТ“. Урокът е част от поредицата уроци по проект „Иновативно училище”- „Като творя и уча, ще сполуча”. Използването на ИКТ по математика води до обогатяване знанията на учениците и до повишаване на дигиталната им компетентност. Предметите математика и информационни технологии поставят основите на методология, която намира приложение във всички области на общообразователната подготовка. Те взаимно се допълват и са в тясно взаимодействие. Така по един нестандартен и ефектен начин се съчетаха знанията и уменията по два предмета на учениците от пети клас.
Темата на интерактивния урок беше „Представяне на данни. Работа с диаграми.“. Г-жа Сарлова постави задачата в табличен вид и под нейно ръководство учениците я решиха математически и онагледиха с помощта на изучените диаграми, a г-жа Хабилова показа на петокласниците как бързо и лесно могат да се онагледят представените таблично данни, чрез компютър – с програмата Excel. Интересът на учениците беше на изключително високо ниво през цялото време. Те участваха активно в час.
Гости на урока бяха директорът на училището – г-жа Марияна Пеева, учители и родители.
„Да учим и играем на чисто“
Учениците от III „а“ клас с класен ръководител г-жа Тинка Хорсикян поеха инициативата в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” гр. Кърджали, да учат, да творят и да играят на чисто. Те дадоха пример, като почистиха по свое желание училищния двор и пространството около него, за да подобрят средата, в която учат и играят. След извършената дейност децата осъзнаха, че чистотата в училището зависи изцяло от тях самите и поканиха своите връстници да ги последват. Тя е отговорност на всеки ученик. Малките природозащитници, които са членове на Природо-изследователския отряд „Малката Ахрида”, се обръщат с апел към всички, които посещават ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” гр. Кърджали и прилежащите му площи:
НЕКА ЗАПАЗИМ ЧИСТО НАШЕТО УЧИЛИЩЕ, ЗАЩОТО ИСКАМЕ ДА УЧИМ, ТВОРИМ, ИГРАЕМ И РАСТЕМ ЗДРАВИ!
Грамота и предметни награди за младия фотограф
Специална награда за Каан Хабилов от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали в Националния ученически конкурс „Ще обичам аз от сърце таз земя и тоз народ“. Конкурсът е организиран от II основно училище „П. Р. Славейков“ със съдействието на община Стара Загора. Над 1000 участници от цялата страна участваха в четирите категории: „есе и стихотворение“, „фотография“, „рисунка“, „компютърна презентация“.
Грамота и предметни награди получи петокласника в категорията „фотография“ със своя снимка, описваща красотата на Родопите.
Директора на училището – госпожа Марияна Пеева поздрави ученика и му пожела да продължава да бъде активeн фотограф и много творчески успехи!
Пътуваща фотоизложба „140 години от Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция“,
Председателя на 44-тото Народното събрание г-жа Цвета Караянчева и областния управител г-н Никола Чанев откриха пътуващата изложба „140 години от Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция“ в сградата на театъра. На откриването присъстваха депутатите г-жа Адлен Шефкет и г-н Ерол Мехмед и кмета на областния град г-н Хасан Азис Ученици, учители и директора на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ бяха поканени на събитието.
Кирилометодиевци сред природата
„Да успяваме заедно”!
Това е мотото на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Кърджали! Ученици, родители, учители прекараха невероятен ден сред природата.
След дългия път, неповторими бяха емоциите им при събирането на дърва в гората, паленето на огън и изпичането на вкусни шишчета на жар. Доволни от съвместната дейност, децата с радост изпълняваха поръчките на възрастните. А удоволствието от хапването на лакомствата и разговорите около „трапезата” ще оставят незабравими спомени у тях. Доволни от приключенията, родителите изявиха желание по-често да организират такива съвместни изяви сред природата. Учителите също имат готовност тези дейности да станат традиционни, защото сплотяват ученици, родители, и учители. Добрият тон, непосредственото общуване, споделянето на мнения и впечатления укрепват връзката между всички заинтересовани страни и те започват да работят в екип.
Природата е част от нас и ние сме част от нея, ако загубим природата – губим и себе си. Нека я пазим, защото даром ни е дадена, но това не би попречило на абсолютно нищо да ни я отнеме.
Пролетен празник с мама в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“
МАЙКА
Мале, мила майчице,
златна моя сенчице,
Господ, мамо, да ти дава
да ми бъдеш жива, здрава!
Пенчо Р. Славейков
С много стихчета, песни, танци и игри децата от детската градина в ОУ „ Св. Св. Кирил и Методий“ отбелязаха един от най- красивите пролетни празници- 8 март. Заедно с мама те изживяха незабравими мигове, изпълнени с емоция, радост и смях.
На тържеството освен щастливите майки, присъстваха и много баби, които с вълнение ръкопляскаха за отличното представяне на децата. Емоционално изпълнените песнички и стихове за мама трогнаха всички присъстващи.
Децата представиха сценки, като се превъплътиха в различни герои от приказки. В края на празника всяко дете поднесе на своята майка подарък- изненада, изработен от малките детски ръчички.
Празникът премина емоционално с много настроение, щастливи детски лица и топли прегръдки!
Българознайковци изучават народните традиции и обичаи
Клуб „Българознайковци“ е една от групите за дейности по интереси в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” гр. Кърджали. В клуба са включени ученици от I „а“ клас с класен ръководител Николина Делчева. Поредната сбирка на клуба се проведе в навечерието на християнския празник Неделя Сиропустна, наричан още Сирни заговезни и Прошка. Децата подготвиха подходящи стихчета и песни за празника, украсиха класната стая, облякоха народните носии и с вълнение зачакаха гостите – Директора на училището г-жа Марияна Пеева и своите баби, пазителки на семейните традиции и ритуали! Първолаците научиха какъв е смисълът и значението на празника за християните и какви обичаи и обреди на Сирни заговезни се спазват и сега: какви храни се слагат на трапезата, как и защо се иска прошка от възрастните.
Всяко дете поиска прошка от баба си, от учителките и от другарчетата си. Но най- интересна за децата бе възстановката на обичая „хамкане“. Малчуганите се опитваха само с уста да хапнат вареното яйце и бяла халва, вързани с червен конец, а най-възрастният гост ги въртеше над главите им. Накрая всички играха весело хоро и похапнаха от вкусните баници на бабите!
Престижни награди по руски език
Учениците от ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” гр. Кърджали спечелиха 4 награди в X Национален конкурс за рецитатори на руски език. Събитието, посветено на творчеството на Иван Крилов и Александър Пушкин, се проведе в Руския културно информационен център в София на 2 март.
В първа възрастова група награди завоюваха:
I място –Мелда Осман от IIIа клас; II място– Габриела Хаджиева от IIIа клас за рецитация на стихотворения на А. С. Пушкин; III място– Катерина Тонева от IIIа клас за рецитация на басня на И. Крилов.
Във втора възрастова група: I място за Севил Шевкед от VIIа клас за рецитация на стихотворение на А. С. Пушкин. Призьорите получиха статуетки и дипломи. В конкурса се състезаваха над 100 деца от цялата страна. Групата от рецитатори от ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” бе една от най-многобройните. 19 ученици, класирани от училищния кръг на конкурса, се представиха на много високо ниво. Те впечатлиха с отличното си изпълнение на руски език, рецитаторски умения и артистично поведение.Участниците бяха оценявани от 7 – членно жури с председател Юлия Диханова – Директор на Руския културно-информационен център, професионални актьори от Руския камерен театър, както и представители от Россътрудничество.
Всички деца получиха дипломи и значки.
Диплома и награда за отличната си работа в изучаването на руски език получиха и преподавателите: Митра Щерева, Николина Делчева и Тинка Хорсикян. Те успяват да поддържат години наред жив интереса на учениците ОУ “Св.Св. Кирил и Методий” към руския език, като се стараят да направят часовете интересни и вълнуващи. Децата с желание се включват в рецитаторски и песенни конкурси и фестивали на руски език, в отбелязването бележити дати и събития. Изпълнението на руска поезия и песни им помага да се докоснат до богатството на руската култура и изкуство.
ЧЕСТИТ 3-ТИ МАРТ!
Днес отбелязваме 141 години от Освобождението на страната ни от османско владичество.
На 3 март през 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага край на Руско-турската война от 1877- 1878 г. Датата 3 март дава начало на Третата българска държава.
Датата Трети март отбелязва възкресението на един народ, който близо 500 години беше без своя политическа и духовна свобода, народ, чиято висока самобитна духовна и материална култура бе подложена на унищожение.
Като светлина в мрака на петвековната нощ светеха огнищата на духа манастирите. От тях изтичаха освежителни струи и кърмеха българския народ с християнската вяра, поддържаха националното му съзнание.
Третокласници в училищната библиотека
На 1 март в училищната библиотека на посещение бяха учениците от III „б“ клас с класен ръководител Румяна Профирова и Радостина Кирчева – учител в ГЦО. В стаята на приказките библиотечен специалист разказа на децата легендата за възникването на мартениците, защо Пижо и Пенда са се превърнали в най-често срещаните червено-бели символи на стародавния български празник. Петокласниците се включиха в беседата със своите познания за традицията. Малките ученици честитиха Баба Марта на всички, като изработиха ръчно прекрасни мартеници.
Честита Баба Марта, бъдете живи и здрави, весели и засмени!!!