Месечни архиви: април 2019
Великденска творческа работилница в ОУ«Св. Св. Кирил и Методий» гр.Кърджали
В навечерието на светлите Великденски празници на Велики четвъртък малките кирилометодиевчета от ОУ «Св. Св. Кирил и Методий» шарят великденски яйца във Великденска творческа работилница.
На занятието присъстваха директора на училището г-жа Марияна Пеева, родители, учители и ученици от IVа,б клас. Целта на урока е чрез творчески дейности да се обогати духовният живот на учениците.
Учителите Павлина Митрева и Невенка Гинева представиха презентация и разказаха на учениците за Великденските традиции и практики. Обясниха им как техните баби са получавали естествени и безвредни багрила от билки, орехова шума, листа от различни растения и обелки от лук.
Обясниха им, че преди всичко трябва да ценим семейството и да обичаме близките си. С неподправен детски трепет и празнично вълнение първокласниците проявиха своята привързаност към българските традиции, развихриха фантазиите си в украсяването на яйцата, отнесоха се с много старание към тази задача.
Изнесоха програма, пяха песни и рецитираха стихове за Възкресение Христово.
В края на занятието бяха излъчени и победителите за най- красиво боядисано яйце. Беше направена и красива великденска изложба.
Директора на училището г-жа Марияна Пеева поздрави първокласниците за знанията, уменията и сръчността и каза,че спазването на традициите е отговорност както на семейството, така и на училището и институциите. И това е една от важните задачи, в мисията на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”.
С обич и вяра, с воля и упоритост, да работим за един по-добър свят и по-добър живот за нас и нашите деца!
Нека Великият християнски празник донесе здраве, мир и благодат за вас и вашите семейства!
Христос Воскресе!
Четенето на книги е прекрасно, то е омагьосващо и невероятно!
По случай световния ден на книгата и авторското право – 23 април, третокласниците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” гр. Кърджали, подкрепени от своите учители – Тинка Хорсикян и Маргарита Русева, както и от директора на училището – Марияна Пеева, отново посетиха книжарница „Хеликон“. Те споделиха, че четенето на книги е прекрасно, то е омагьосващо и невероятно! Четенето е важно за децата и ги изпълва с въодушевление, помага им по-добре да разбират света, да учат докато се забавляват и да узнават истините за живота.
Във възрастта, когато се създават навици, те са разбрали какво богатство са книгите и съзнателно се стремят към тях. Така неусетно децата ще израстват духовно, а веднъж обикнали книгите, и занапред ще им бъдат верни!
Награди най-добрите ни математици в математическото състезанието „Европейско кенгуру“
Математическото състезание „Европейско кенгуру” е един от най-престижните турнири по математика през годината. На 23 март 2019 г. се проведе Областният кръг на състезанието. В надпреварата участваха ученици от I-ви до XII-ти клас. Учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” всяка година се включват в състезанието и завоюват призови места. И тази година нашите математици отново ни зарадваха с постиженията си. Безкрайна и заслужена бе радостта на класиралите се ученици, които спечелиха безапелационно първи места в своята възрастова група.
I място: Айла Рамадан и Людмила Боянова от I клас, Елиф Илхан от II клас и Каан Хабилов от V клас
II място: Дамла Сюлейман от I клас
IIl място: Мерве Мурад и Мехмед Ахмед от I клас, и Джанан Маджурова от II клас
Ръководството на училището е създало добри условия за развитието и изграждането на устойчив интерес у децата към математиката. Освен в задължителните учебни часове, учениците имат възможност да изучават математика в часовете по избираеми учебни часове и факултативните учебни часове. В заниманията по интереси учениците са включени в групи от тематичната област „Математика“. Занятията повишават мотивацията на учениците към математиката. Усилията на учителите са насочени изцяло към усвояване и надграждане на знанията и уменията на учениците и откриване на онези деца, които имат подчертан интерес към математиката. Прилагат се различни интерактивни методи на обучение, които целят да развиват логическото мислене, съобразителността и въображението на учениците. Зад успехите на децата се крие неуморният труд и професионализъм на техните учители.
Директорът на училището Марияна Пеева поздрави наградените за достойното представяне на математическото състезание и им пожела нови успехи.
Лазарки пяха и танцуваха в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“
„Ой , Лазаре, Лазаре,
Лазар еднаж в година
като китка в градина!”
В навечерието на най-красивите пролетни празници – Лазаровден, Цветница и Великден, малките лазарки от клуб „Българознайковци “ при ОУ „Св.Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали представиха възстановка на обичая Лазаруване. На свое открито занятие учениците от 1 а клас по атрактивен начин показаха, какво са научили за празника и ритуалите, които се изпълняват в този ден. Присъстващите родители и учители се насладиха на автентичните лазарски песни и танци.
Празникът откри ръководителят на клуб „Българознайковци “ г-жа Николина Делчева, класен ръководител на 1 а клас , с мултимедийна презентация за пролетните празници и свързаните с тях традиции. Момчетата от класа разказаха, какво знаят за Лазаровден:
,,Православната Християнска Църква посвещава този ден на Лазар, когото Иисус Христос възкресил на четвъртия ден след погребението му в знак на благодарност за проявеното от него гостоприемство. Според средновековните писания Лазар живял още 30 години в строг пост и въздържание и бил провъзгласен за първи епископ на град Китион на остров Кипър. Празникът е известен още „Лазар“, „Лазарица“ или „Лазарова събота“. В празничния календар той има подвижна дата. Заема винаги съботата една седмица преди Великден. Характеризира се с няколко интересни момински обичая – лазаруване, кумичене и буенек. Лазаруването е красив, пролетен момински обичай, създаден от народите, населяващи нашите земи преди създаването на българската държава. Според народните представи това е денят на нивите, на пасищата и горите. Лазаровден се счита за оня важен момент, в който момите се подготвят за предстоящата си женитба. Те излизат край реката, облечени в сватбени премени и играят прощален танц. Лазарките хвърлят венчетата си в реката с надежда за бъдещ щастлив семеен живот. Лазаруването на малките лазарки е влязло дълбоко в бита на българина. Обичаят се изпълнява по различен начин в отделните краища на България, но навсякъде лазарките благославят за труда на работливите стопани, пеят за здраве, любов, плодородие. Малките лазарки носят в ръце кошничка за яйца. Обиколката им започва от 8 ч. сутринта и продължава до обяд.Те пеят за всички в семейството, а домакинята ги дарява с пара и яйца. ”
След интересната информация, представена от момчетата, дойде и редът на чаровните лазарки! Накичени с красиви пролетни венци , с кошнички в ръце, 12 – те малки лазарки възторжено запяха:
„Разтвори се горо водо, да преминат лазарици!
Да не трошат криви пера, криви пера паунови!”
и „Размитай, Стано, дворове, нареждай, Стано, столове!
Че ще ти дойдат гостове, че ще ти дойдат лазарки. ”
Щастливите домакини ги посрещнаха и лазарките започнаха да пеят и танцуват за здраве и късмет на всички в семейството. Първо – за момчето от дома:
„Лаленце се люлее, не е било лаленце, най е било детенце.
Майка му го будеше. Стани, стани, детенце, да погледаш лазарки! ”
А за момичето семейството лазарките запяха и танцуваха с песента:
„Изгряло е ясно слънце в Маринкини равни двори.
Не е било ясно слънце, най е била малка мома.
Малка мома, Маринчица, пременена, наредена! ”
Накрая дойде ред да благословят пчелите и дръвчетата – да се роят и плодят, да има берекет и радост за стопани и стопанки! Лазарките пристъпяха с поклон към менчето с вода, пускаха чемширените листенца и пееха:
„Пчелице медна, хилядна! Пчела се вила, възвила.
Около круша китуша, та й цветенца береше!
Та й цветенца береше, да прави гъсти медове! ”
Домакините дариха лазарките с яйца и паричка и си пожелаха догодина пак да дойдат, за да им попеят за здраве и берекет!
В края на откритото занятие българознайковците участваха в занимателна интерактивна игра ,,Премени лазарката за празника”. Задачата на всеки отбор беше да избере подходящите народни облекла и атрибути и ги апликира върху куклата – лазарка.
Празникът завърши с шеговитата народна песен „Мари, момиченце мъничко”. Родителите аплодираха изпълненията на децата и ги почерпиха за проявеното усърдие.
Директорът на училището г-жа Марияна Пеева благодари на децата и учителите за старанието, с което изучават и изпълняват непреходните български традиции и обичаи и поздрави всички с настъпващите пролетни празници.
Празник на буквите в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“
Настъпи моментът, в който с гордост първокласниците да заявят “Мога да чета и пиша“.
Празници много, но най-големият празник в първи клас е Празникът на буквите. Неусетно мина времето в изучаване на буквите и настъпи моментът, в който с гордост първокласниците да заявят “Мога да чета и пиша“.
На 10 април най-малките ученици – първолаците от кърджалийското училище ОУ„Св. Св. Кирил и Методий“, проведоха своите тържества под надслов «Празник на буквите».
Имаха празник, защото вече могат да разпознават и откриват важното и значимото, да усещат красотата на буквите, звука им, да уважават графиката на писмените знаци. Всеки, който умее да пише, чете, говори добре, притежава сила… силата на буквите, на словото, на онази невидима енергия, която докосва, стопля, гради и увлича.
Гости на тържеството бяха директорът на училището госпожа Марияна Пеева, родители, близки и младите артисти аниматори от театър „Чар“ – Пловдив, които докоснаха въображението, любознателността им и завинаги запалиха у тях артистичен импулс.
А може ли празник без музика? След интересните игри с буквите първолаците се потопиха в магията на българската народна музика.
Тържествата бяха интересни и завършиха неусетно.
Директорът на училището госпожа Марияна Пеева поздрави малките първокласници с техния празник на знанието.
Всеки първокласник получи Удостоверение за грамотност и шарена книжка за подарък от родителите им, а почерпката беше достойна дори и за бал в „Царството на буквите”.
Кирилометодиевци отбелязаха Седмицата на гората
1925 е годината на приемането на поредния нов Закон за горите. На този закон дължим и учредяването на Първия празник на залесяването. Не е случаен факт и това, че населението е подготвено за него от лесовъдите и техните издания, и най-вече от сп. „Горски преглед“ – издание на Дружеството на българските лесовъди. Още през 1911 г. Ц. Дончев в статията си „Наводнения“, споменавайки уредбата на подобен празник в Испания и имайки предвид подготовката на новия Закон за горите (седмият поред), предлага: „Законът да уреди два празника на залесяване през годината – единият през есента, а другият през пролетта – в които всеки по-възрастен от 15 години нагоре български гражданин да засажда най-малко по 5 дръвчета в определените от лесничействата места. Фиданките да се вземат от горските разсадници. В тия празници учениците от всички училища в България, ръководени от наставниците си, също да засаждат по 3-5 дръвчета. През тия дни всичките войници и ученици в царството трябва да бъдат отпуснати и използвани за залесяване“. Разбирането е, че задачата на празника е доброволен труд за страната, която по това време се нуждае страшно много от залесяване на оголените склонове и озеленяване на градове и села.
Под егидата на Областния управител на гр. Кърджали Никола Чанев, учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали, експерти от ДГС-Кърджали заедно с директора г-н Янев и Облатният управител посадиха фиданки, туи, люляци и ели в двора на училището. С огромен интерес и желание децата се вслушаха и изпълняваха съветите на експертите. Те благодариха на всички и обещаха, че ще се грижат с любов за опазването им.