Кирилометодиевци отбелязаха Световния ден на хляба

7Всяко семейство се събира на общата трапеза и по време на празник и ежедневно без повод. Това, което винаги присъства на българската трапеза е Хляба. Каква стойност носи с присъствието си? Замисляме ли се колко е вкусно парчето Хляб, което слагаме в устата си и защо през годините неизменно сме се събирали около нето? 16 октомври е 0Световният ден на хляба.
Днес – зимния Петковден, празник на Св. Петка, закрилница на децата, от който се дава начало на почитта към покровителя на семейството и рода, учениците от II “А” клас с класен ръководител Валентина Дилова проведоха интересен и вълнуващ урок в часа по Домашен бит и техника. Поканиха майсторката на страхотни пити, майката2 на Йоанна и Камена, Николина Арабаджиева. Позната на всички деца не само като родител, но и като вълшебница на хляба, защото винаги и по всеки повод тя ги радва с вкусните пити, които приготвя с голяма любов и труд за тях.
Децата с огромен интерес наблюдаваха вълшебството за приготвяне на вкусната пита, избърсваха с кърпички капчиците пот, които се лееха от3 морното чело на майката, слушаха легендата за житеното зрънце. Разказаха и за обичаите по света – как много народи ползват хляба като символ в различни обреди и ритуали. Християните го наричат „плътта Христова”. В България той е символ на гостоприемство и по традиция официални гости се посрещат с хляб и сол или с хляб и мед. След като се замеси хубавата, пухкава пита децата изпратиха по една 9въздушна целувка и вълшебството се случи. Стана пита за чудо и приказ! Часът бе изпълнен с вълнения, а всички деца разбраха, защо трябва да обичат и да се грижат за хляба.
„Никой не е по – голям от хляба” е една от най – силните поговорки за хляба на български език, припомни им Лиляна Янкова – директор на училището и им пожела да следват своята индивидуалност и възможности с много обич към българските традиции и обичаи.