Кирилометодиевци гостуваха на СУ „Св. Княз Борис I“, с. Старцево, за обмяна на успешни практики

Като иновативно училище “Св. Св. Кирил и Методий”, участва в Националната програма „Инонации в действие”.
Целите на програмата са свързани с подкрепа за създаване на култура на иновациите в училищата в страната, за креативно мислене, нововъведения в полза на развитието и постиженията на учениците като се създават условия на педагогическите специалисти да анализират, да експериментират чрез пряк обмен и популяризиране на своите иновативни практики и продукти.

На 28 ноември 2019 год. ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” гр. Кърджали гостува на СУ ”Свети Княз Борис I” с. Старцево, общ. Златоград.
С много емоции, талант и нагледни материали домакините представиха на гостите два открити урока, в които бе онагледено използването на практико- приложните задачи и успешната работа по проект „Иновативно училище“.
Игровият метод и работа в екип са едни от най-често използваните и най-интригуващите за децата методи на обучение. Чрез тях децата се забавляват докато учат.
В основата е не само усвояване на учебното съдържание, а и усвояване на способи и начини на поведение. Учениците придобиват способност за анализ и обобщения, за вземане на правилни решения, за комуникация и контрол, съобразителност и адаптивност.
По време на мобилността се представи иновативна практика „Музикално междучасие”, иновативна практика в час по литература в шести клас на тема: Мястото на изкуството в човешкия живот- „Косачи” на Елин Пелин и иновативна практика по екология „Опознавам природата, защото я обичам” в трети клас.
Чрез представените иновативни уроци всички колеги се потопихме в творческата атмосфера и отличната образователна среда. Усетихме динамичния живот в училището.

Срещата продължи с работна среща и в неформална обстановка и преки разговори учителите от двете училища заедно споделиха опита и впечатленията си от работата в областта на иновациите.

Ученици от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали в Народното събрание

Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева посрещна детски фолклорен състав „Звездица“ при Тракийско дружество „Димитър Маджаров“ и Народно читалище „Тракия-2009“ Кърджали, ученици на Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ град Кърджали. Ето какво сподели тя за срещата си с учениците: С голямо удоволствие посрещнах днес в Народното събрание малките усмихнати изпълнители от групата за народно пеене „Звездица“. Поканих ги в моя кабинет и им разказах за историята и дейността на българския парламент. Децата споделиха впечатленията си от посещението в сградата на Народното събрание, а петокласничката Ваня каза, че столът на председателя е много удобен. Много се радвам, когато в парламента има гости от Кърджали и винаги с удоволствие разговарям с тях. Заповядайте отново, мили деца!

ОУ“Св. Св. Кирил и Методий“ предаде олимпийския огън на Хърватия

 В края на месец ноември учениците от ОУ “Св. Св. Кирил и Методий“ посрещнаха своите гости по програма Еразъм +. Учители и ученици от пет държави се събраха заедно в Кърджали по програмна мобилност по проект „Търсим бъдещи олимпийски звезди“. На участниците в проекта беше показана презентация на английски език за здравословните навици, лично изготвена и представена от Илияна Стоянова. От нея, учителите споделиха, че дори и те са научили нови неща, които ще им бъдат много полезни. Тази презентация ще бъде качена на страницата на eTwinning и ще бъде представена в училищата на партньорските държави, когато те се върнат у дома.

С разрешението на президента на ПФК „АРДА“  инж.Петър Пешев те проведоха състезанията си на стадион „Арена  АРДА“. Състезанието се проведе в две възрастови групи – Iва 11-12 годишни и IIра  13-14 годишни. В първа възрастова група при момичетата първо място спечели Росица Камбурова(България), следвана от Габриела Маринович и Мария Салаш от Хърватия. При момчетата първото място беше за Леон Юрич от Хърватия, следван от Ерен Кьоров (България, 2 място) и Берке Гюлейман(България, 3 място).

Във втора възрастова група първа при момичетата стана Стела Петрова(България), следвана от Бианка Янотова и Ема Бересикова от Словакия. При момчетата – първо място за Радослав Баче (Словакия), второ – Кристиян Марков(България), трето – Филип Йонут (Румъния).

В уютната обстановка на ресторант „Градина“, наградите връчиха г-жа Марияна Пеева – директор на ОУ“Св.Св.Кирил и Методий“, г-жа Илияна Стоянова – координатор на проекта и г-н Иван Тончев – учител по ФВ. След раздаването на купи и медали вечерта премина в много забавления и танци.

Като посланик на спорта звездата на местния футболен отбор Михаил Александров разказа на участниците за живота си, тренировките  и за дневния си хранителен режим. 

Идеята е посланника да бъде личност за подражание на учениците, която да ги мотивира да спортуват активо и да се хранят здравословно.

Лично той владее 6 езика, което впечатли всички гости. Групите още посетиха Регионалния исторически музей в Кърджали и Етнографския комплекс в Златоград.

Разбира се, нямаше как да не усетят духът на древните траки, живяли по тези места в мегалитното селище Перперикон – „Върхът на божествата“.

Отнасяйки божествената искра на олимпийският огън в сърцата си всики с нетърпение очакват следващата си среща в началото на май в Хърватия. Ръководителите от Словакия, Хърватия, Италия и Румъния неколкократно споделиха, че са очаровани от топлото посрещане, вкусната българска кухня и от съвсем наскоро изцяло реновираната сграда на ОУ“Св.Св.Кирил и Методий“.

Кирилометодиевци с международен проект, финансиран от ЦРЧР, Еразъм+

Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Кърджали посрещна ученици и учители от Словакия, Хърватска, Румъния и Италия. Поводът – проект по Програма „Еразъм“+, Ключова дейност 2, „Стратегически партньорства“, сектор „Училищно образование“, проекти за „Партньорства за училищен обмен“. „Проектът се казва „Търсим бъдещи олимпийски звезди“. Основната идея е да възпитаме децата да се хранят здравословно и да спортуват. Да успеем да ги мотивираме децата да обръщат по-голямо внимание на това как се хранят, какво ядат, да бъдат по-активни физически, не само в часовете по физическо възпитание, а и извън тях“, посочи координаторът по проекта Илияна Стоянова. Първото, което бе показано на гостите, бе коридорът, реновиран по проекта – карта с държавите партниращи си по него и табла с информация за всяко едно от училищата в съответната държава. Официалното откриване бе в актовата зала. Там, възпитаниците на домакините бяха подготвили богата музикална програма.
Гостите имаха възможност да се запознаят с интересни факти за страната и в частност за Кърджали. След това разгледаха самото училище, класните стаи, двора и дори се възползваха от спортните съоръжения. Това, което ги впечатли, бе сградата на училището.
Представителите на всяка държава посадиха в двора на училището по едно дръвче.
По-късно учениците се включиха и в организираните спортни мероприятия. Днес, те показаха умения по бързо ходене, а през утрешния ден ще се съревновават в дисциплината „Бягане на дълги разстояния“.

https://rodopi24.blogspot.com/2019/11/4_19.html
24 Родопи

Иновационен урок във II „б“ клас на ОУ”Св. Св.Кирил и Методий”гр.Кърджали

Открит иновационен урок бе изнесен в начален етап във II „б“ клас на ОУ ”Св. Св. Кирил и Методий” гр. Кърджали с класен ръководител П. Митрева на тема:Транспортните средства в родното селище. Интердисциплинарната практика беше споделена с родители и преподаватели от училището.
В часа учениците показаха своите знания и умения по околен свят. Те с лекота презентираха, решаваха кръстословица, откриваха, групираха, оцветяваха и създаваха текст към темата на урока съвместно с група ученици от VI „б“ клас за видовете основни групи транспортни средства в родното селище.
Благодарение на приложените различни иновации учениците имаха възможност в урока да се срещнат и с професионалисти по темата –Управителя на автогара „21-ви век“ гр. Кърджали, Началника и ръководител движение на ж.п. гарата в реална работна среда.
Идеята на тази среща беше децата да се запознаят с дейността на служителите на практика. Те им разказаха много интересни моменти за спецификата на тяхната работа. С интерес малчуганите проследиха действията на служителите. Голямо въодушевление и еуфорията предизвика демонстративното пускане и снемане на бутоните на таблото при ръководител движение на ж.п. гарата.
В края на срещата децата благодариха на служителите и заявиха, че с нетърпение очакват следващата среща.
Така децата развиха умения за учене чрез сътрудничество и взаимодействие- работа в екип, комуникативно и креативно мислене.

КИРИЛОМЕТОДИЕВЦИ ОТБЕЛЯЗAХА СВЕТОВНИЯ ДЕН НА ДОБРОТАТА – 13 НОЕМВРИ

Отбелязването на 13 ноември, като Световен ден на добротата (World Kindness Day) е свързано с това, че на този ден през 1998 г. в Токио е открита първата конференция на Световното движение за доброта, в която участват Австралия, Канада, Япония, Тайланд, Сингапур, Великобритания и САЩ. Френският художник Орел създава и специален символ – „открито сърце”.
В знак на съпричастност  учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали направиха едно голямо сърце с телата си, което се свързва с обич, добри чувства, привързаност  и дори с любов!
Според изследванията на психолози колкото повече добри постъпки върши човек, толкова по-щастлив се чувства. Учени са на мнение, че тези, които дават ежедневно израз на своята благодарност, се чувстват много по-добре физически и изпитват вътрешна удовлетвореност и хармония.
„Нека бъдем по – добри, по – съпричастни и разбиращи се един към друг!“ призова директора на училището Марияна Пеева.

Интерактивен бинарен урок

   По повод обмен на иновативни практики по Национална програма „Иновации в действие“ учениците от втори и трети клас на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” гр. Кърджали, пред учители от 90 СУ “Ген. Хосе де Сан Мартин” гр. София и СУ „Свети княз Борис I“ с. Старцево, общ. Златоград, представиха интерактивен бинарен урок с проектно базирана насоченост в интердисциплинарните направления Околен свят, Български език и литература, Музика, Изобразително изкуство.
Инициативата в тази връзка е  свързана с  повишаване образователните потребности на децата и засилване интереса им към  фолклора, традициите и обичаите в България. Гости на мероприятието бяха  Али Хасан, старши експерт по природни науки и екология от РУО-Кърджали, родители, учители и ученици. Домакините представиха на гостите успешната работа по  проект „Иновативно училище“.
Във фолклорен колоритен спектакъл бяха представени седемте фолклорни области в България  и техните автентични и съвременни стилизирани народни носии. Специално внимание се обърна на народните носии, характерни за нашия регион. Децата и техните учители Павлина Митрева, Красимира Райковска, Невенка Гинева представиха дефиле от тракийски и родопски народни носии.
Разделени на три отбора малките второкласници и третокласници с лекота откриха, представиха и разказаха символиката на отделните празници и обичаи – Баба Марта, Великден, Никулден, Бъдни вечер и Коледа. След Бъдни вечер, Коледа е най-големия зимен празник във фолклорния календар. Децата – коледари пяха и  благославяха наричания за здраве, берекет и късмет.
Второкласниците пяха народни песни от представените фолклорни области. От споделената успешна практика гостите от София и Златоград споделиха, че си тръгват заредени с много идеи и впечатления.

Национална програма “Иновации в действие”

На 07 и 08.11.2019 г. в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали се реализира мобилност за обмен на успешни иновативни практики по Национална програма „Иновации в действие“. Целите на програмата са свързани с подкрепа за създаване на култура на иновациите в училищата в страната, за креативно мислене, нововъведения в полза на развитието и постиженията на учениците като се създават условия на педагогическите специалисти да анализират, да експериментират чрез пряк обмен и популяризиране на своите иновативни практики и продукти.
Основната цел на училищната иновация е да се повиши качеството на образователния процес, посредством иновативни педагогически методи, проектно-базираното обучение, както и използването на дигитални средства и информационни технологии в обучението. Сътрудничеството се проведе между иновативните училища ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Кърджали, 90 СУ “Ген. Хосе де Сан Мартин” гр. София и СУ „Свети княз Борис I“ с. Старцево, общ. Златоград. Гости на мероприятието бяха Али Хасан, старши експерт по природни науки и екология от РУО-Кърджали, родители, учители и ученици. Домакините представиха на гостите успешната работа по  проект „Иновативно училище“. В неформална обстановка и преки разговори учителите от трите училища заедно споделиха  опита и впечатленията си от работата  в областта на иновациите.
 Директорите на гостуващите училища изразиха благодарност за споделените успешни практики и заявиха, че екипите си тръгват заредени с много идеи.

Отново награди в Националния конкурс „Вълшебният свят на Родопите”

„Който не е видял Родопите през живота си, той не е видял България“- е казал Иван Вазов. Изречение, носещо всичко, което трябва да се знае за тази шепичка земя. Земя, събрала в себе си спиращи дъха гледки, кристален въздух, много история и мистерия.
Земята на Орфей и Евредика, земя на човешката доброта. Родопите, вдъхновиха децата от цялата страна да разгърнат своето въображение и мечти, да претворят разнообразието, колорита и богата духовна култура в своите твори. На 1 ноември 2019 г. в Кърджали се проведе дванадесетото поредно издание на Националния празник на детското изкуство „Вълшебният свят на Родопите”. В него са включени два конкурса – Национален конкурс за детска рисунка „Вълшебният свят на Родопите” и Национален конкурс по фотография „Фотоприказки”.
1273 рисунки и фотографии участваха в Националния конкурс „Вълшебния свят на Родопите“ от 95 населени места. Той е посветен на Деня на Кърджали – 21 октомври. За пореден път учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ се представиха достойно и получиха награди:
В Националния конкурс за детска рисунка „Вълшебният свят на Родопите”: Трето място за Йоанна Николова от V „а“ клас с ръководител Веска Митева, Поощрителна награда за Ъшъл Феим от IV „б“ клас с ръководител Румяна Профирова. В Националния конкурс за фотография „Фотоприказки” :
Трето място за Мелда Мехмед от VІ „б“ клас  с ръководител Федаи Мустафа.
На церемонията по награждаването присъстваха много официални гости, учители, родители и участници от всички краища на България.